Diagnostyka endometriozy

W klinice ArtesMed wiemy, jak ważne jest wczesne zdiagnozowanie choroby, dlatego poszerzyliśmy swoje usługi o diagnostykę endometriozy. Jako jedni z nielicznych specjalizujemy się w kompleksowej opiece nad Pacjentkami z tą chorobą.

Z endometriozą zmaga się coraz więcej kobiet w różnym przedziale wiekowym, a najczęściej popełnianym błędem jest niewłaściwa lub brak postawionej diagnozy, które prowadzą do nieskutecznego leczenia.

W początkowych etapach choroba potrafi przemijać bez objawowo, co w ciągu wielu lat doprowadza do znacznego pogorszenia stanu zdrowia kobiet, w wielu przypadkach może być ona również przyczyną niemożności zajścia w ciąże.

W  życiu codziennym endometrioza bardzo utrudnia funkcjonowanie ze względu na uporczywe dolegliwości bólowe.

Diagnostyka endometriozy rozpoczyna się od przeprowadzenia przez lekarza bardzo dokładnego wywiadu medycznego z Pacjentką. Kolejnym etapem jest wykonanie eksperckiego badania USG skierowanego na ocenę obszarów najczęstszej lokalizacji ognisk tej choroby oraz ocenę jej zaawansowania. Na podstawie zebranych informacji lekarz jest w stanie zdiagnozować problem i wdrożyć odpowiednie, zindywidualizowane leczenie.

 

60 min

Zufaj najlepszym specjalistom

Na czym polega endometrioza ?

Endometrioza jest chorobą o nieznanej przyczynie, przejawia się obecnością komórek błony śluzowej macicy  zwanej endometrium-poza jamą macicy. Najczęściej endometrioza obejmuje obszar otrzewnej miednicy i narządów w niej występujących: jajniki, jajowody, macica, pochwa, jelita, moczowody i pęcherz moczowy.
Choroba doprowadza do wewnętrznych krwawień w czasie miesiączek, co prowadzi do przewlekłego stanu zapalnego i rozwoju bolesnych guzów (m.in. na jajnikach, jelitach). Wszystko to skutkuje tworzeniem się blizn i zrostów, które znacząco obniżają komfort życia kobiety, doprowadzają do niepłodności, a w skrajnych przypadkach zaawansowania do niewydolności nerek. Warto pamiętać, że endometrioza może także wszczepić się w bliznę po cięciu cesarskim, jej objawem będzie bolesny guz w bliźnie pooperacyjnej, który w rzadkich przypadkach może ulec przemianie nowotworowej.
Zdjęcia ArtesMed Na czym polega endometrioza ?

Jakie są objawy endometriozy ?

  • bolesne, obfite oraz nieregularne miesiączki
  • problemy z zajściem w ciąże
  • bóle podbrzusza promieniujące do okolic lędźwiowych, nasilające się w czasie okołomiesiączkowym
  • bóle podczas stosunków
  • zaburzenia pracy układu moczowego i pokarmowego
  • bóle blizny po cięciu cesarskim
Diagnostyka endometriozy

Nasi specjaliści

KLINIKA

Zapraszamy do ArtesMed!

ArtesMed to wyjątkowe miejsce na mapie Śląska. Starannie dobrany zespół specjalistów w połączeniu z innowacyjnym sprzętem to kompleksowa opieka oraz najnowsze metody leczenia. Zaufaj najlepszym i ciesz się pełnią zdrowia i urody!

Zdjęcie kontaktowe naszych lekarzy
Zadzwoń do nas