Szczepienia Przeciwko HPV

Pomimo, że termin HPV jest dość powszechnie znany wśród Kobiet, to nadal mało spośród nas wie jakie czynniki wywołują zarażenie tym wirusem oraz jak się przed nim uchronić.
HPV (Human Papillomavirus) to tzw. wirus brodawczaka ludzkiego posiadający około 150 typów chorobotwórczych dla człowieka. Wśród nich, typy oznaczone numerami 16 i 18 należą do wysoko onkogennych (wywołujących nowotwory) typów wirusa. Odpowiadają one głównie za zmiany przedrakowe szyjki macicy i raka szyjki macicy. Głównym źródłem zakażenia HPV jest droga płciowa, co istotne najczęściej w początkowym okresie po rozpoczęciu aktywności seksualnej. Niewielu z nas zdaje siebie rówenież sprawę, że szczepienie przeciwko HPV można już przeprowadzić u 11-12 letnich dziewczynek, ze względu na niskie prawdopodobieństwo zakażenia HPV drogą płciową.

W ciągu swojego życia statystycznie od 50 do 80% aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn zostaje zakażonych wirusem HPV. Niewielu z nas również wie, że zakażenia HPV mogą prowadzić również do raka odbytu ( w wyniku stosunków analnych), przestrzeni ustno-gardłowej (w wyniku stosunków oralnych), jak również raka pochwy, sromu, czy prącia.

Czy zdajesz sobie sprawę, że:

  • wszystkie przypadki raka szyjki macicy są poprzedzone przewlekłą infekcją HPV,
  • rak szyjki macicy to drugi pod względem częstości nowotwór złośliwy wśród kobiet,
  • w Polsce rocznie odnotowuje się ok. 3 000 zachorowań na raka szyjki macicy, z czego 50% chorych umiera

Polecane artykuły:

HPV to nie tylko kłykciny kończyste. Czym skutkuje zakażenie wirusem brodawczaka?

Zapobieganie i leczenie. Szczepienia przeciwko wirusowi HPV

W jakim wieku najlepiej zaproponować szczepienie przeciwko HPV? Przez ile lat po inicjacji seksualnej szczepienie jest skuteczne?

Najczęściej zadawane pytania dotyczące zakażeń HPV