Diagnostyka ultrasonograficzna piersi to nieinwazyjna metodą obrazowania, któraodgrywa kluczową rolę w ocenie zdrowia piersi. Badanie gruczołu sutkowego można wykonywać niezależnie od dnia cyklu miesiączkowego. Również podczas trwania ciąży oraz w okresie laktacji nie jest ono przeciwskazane, ponieważ metoda ta jest całkowicie bezpieczna dla organizmu. Dodatkowo nie wymaga wcześniejszego przygotowania i pozwala na wczesne wykrycie i leczenie wszelkich nieprawidłowych zmian.
Zgodnie z najnowszymi rekomendacjami zaleca się wykonywanie USG piersi po raz pierwszy w wieku 20 lat i powtarzanie go raz do roku. Kobiety z mutacjami genetycznymi,obciążonym wywiadem rodzinnym lub nieprawidłowościami w poprzednich badaniach powinny zgłaszać się na USG co 6 miesięcy. Ponadto na USG piersi należy udać się zawsze, gdy zauważymy jakieś niepokojące objawy m.in: zaczerwienienia i obrzęk piersi, zmiana wielkości i kształtu piersi, przebarwienia, wyczuwalne pod palcami zgrubienia lub guzki na piersiach, wydzielina z sutka, zmiany skórne na sutkach, powiększone węzły chłonne pod pachą, ból piersi. Badanie ultrasonograficzne może też być wykorzystywane podczas wykonywania biopsji lub punkcji, a także w celu weryfikacji przebiegu zastosowanego leczenia.
Ultrasonografia piersi polega na wysyłaniu fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości do tkanek piersi. Gdy fale te napotykają różne struktury, takie jak tkanka gruczołowa,tłuszczowa czy guzki, są wtedy odbijane i rejestrowane przez aparat ultrasonograficzny. Obrazy powstające na monitorze odzwierciedlają różnice w gęstości i właściwościach tkanek. W ten sposób można zidentyfikować zmiany w strukturze piersi, takie jak guzy, torbiele czy zmiany zapalne. Przed przyjściem na badanie należy unikać używania dezodorantu, balsamu, kremu lub innych kosmetyków, ponieważ takie produkty mogą wpływać na jakość uzyskanego obrazu. Jeśli pacjentka posiada wcześniejsze wyniki badania ultrasonograficznego, mammografii lub biopsji piersi, należy zabrać je ze sobą. Dzięki temu lekarzowi będzie łatwiej ocenić wcześniej wykryte zmiany, czy się powiększyły, zmniejszyły, pojawiły nowe.
Badanie ultrasonograficzne piersi jest zwykle wykonywane przez specjalistę radiologii lub ginekologii. Poprzedza je wywiad medyczny podczas którego lekarz zapyta o datę ostatniej miesiączki, przebyte ciąże, choroby towarzyszące, historię chorób nowotworowych w rodzinie oraz stosowaną antykoncepcję. Warto takie informacje przygotować sobie jeszcze przed wizytą. W tym momencie zostanie również przeanalizowania dokumentacja, którą pacjentka zabrała ze soba. Następnie lekarz wykona badanie palpacyjne podczas którego oceni strukturę oraz bolesność uciskową pieri i okolicznych węzłów chłonnych. Po tych czynnościach na skórę nakładany jest żel, który poprawia przewodzenie fal dźwiękowych. Specjalista używa głowicy ultrasonograficznej, przesuwając ją po powierzchni piersi, aby uzyskać obrazy z różnych kątów. Następnie lekarz dokonuje opisu badania, do którego zostaje dołącza wydruk z ultrasonografu. Cały proces jest bezbolesny i trwa zazwyczaj od 15 do 30 minut.
Jeśli zostanie wykryta niepokojąca zmiana lekarz może zadecydować o kontynuacji diagnostyki i skierować pacjentkę na biopsję lub mammografię.
Mammografia w porównaniu do USG nie odróżnia zmian litych takich jak guzy od torbieli, czyli zmian zawierających płyn surowiczy, ale jej zaletą jest dobre uwidocznianie zwapnień, które mogą być sygnałem raka lub zmian przedrakowych. Należy jednak zaznaczyć, że piersi młodych kobiet są w większości zbudowane z tkanki gruczołowej, która w mammografii rentgenowskiej nie jest dobrze widoczna. Dlatego też piersiom o utkaniu gruczołowym dedykowane jest badanie ultrasonograficzne. Dopiero w późniejszych latach życia gruczoł ustępuje miejsca tkance tłuszczowej i wówczas lepszym rozwiązaniem może okazać się mammografia.
Biopsja to zabieg polegający na wkłuciu się w zmianę, które trwa zazwyczaj zaledwie kilka sekund, może być odczuwalny lekki dyskomfort lub ból w postaci ukłucia. W trakcie biopsji pacjentka powinna leżeć nieruchomo, a także nic nie mówić, nie przełykać śliny oraz nie kaszleć. Biopsja piersi zawsze wykonywana jest pod kontrolą USG, aby precyzyjnie pobrać wycinek do badania. Następnie pobrany materiał oceniany jest pod kątem histopatologicznym.
Warto pamiętać, że samo wykonanie USG nie daje jeszcze gwarancji prawidłowej oceny struktury tkanek w piersi oraz wykrycia ewentualnych zmian. Najważniejszym czynnikiem jest wiedza oraz doświadczenie lekarza wykonującego badanie. Dlatego należy zawsze zwracać uwagę na kwalifikacje wybranego przez nas specjalisty. Bardzo istotny jest też sam sprzęt, przy pomocy którego lekarz wykonuje badanie – im jest on lepszy technicznie tym dokładniejsze będzie badanie i jego wynik.
W naszej klinice oferujemy najnowszy sprzęt oraz wykfalifikowanych specjalistów, którzy wykonują badania USG oraz biopsje piersi. Nie warto zwlekać, ponieważ USG wykrywa nawet drobne nieprawidłowości, które nie są jeszcze widoczne i wyczuwalne podczas dotyku.
Październik już od wielu lat uznawany jest na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi.
15 października przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, którego symbolem jest różowa wstążka.
To idealny moment by się zbadać.