Nietrzymanie moczu, chociaż traktowane jako wyjątkowo wstydliwy problem, zdarza się często, w każdym wieku i u obu płci. Po 40 roku życia może dotyczyć nawet 25-35% kobiet. Niestety tylko niecała połowa pacjentów zgłasza problem lekarzowi i podejmuje działanie w celu poprawy swojego komfortu. Sytuacji tej nie należy jednak traktować jako normę wynikającą z procesu starzenia, czy z uwagi na przebytą ciążę/porody, zawsze powinno się dążyć do ustalenia przyczyny i wdrożenia odpowiednich opcji terapeutycznych.
Z definicji nietrzymanie moczu to mimowolny wypływ moczu z cewki, prowadzący do częściowego lub całkowitego opróżnienia pęcherza. Może on towarzyszyć między innymi wzmożonej aktywności fizycznej, silnym emocjom, przewodnieniu. Przyczyn należy poszukiwać na wielu płaszczyznach, zarówno związanych z układem nerwowym oraz zdecydowanie częściej układem mięśniowym. Osłabione mięśnie dna miednicy słabiej uciskają cewkę moczową, co w momencie zwiększonego ciśnienia w pęcherzu (wysiłek fizyczny, kaszel, śmiech) powoduje bezwiedny wyciek niewielkiej porcji moczu, bez uczucia parcia, albo z chwilowym, ale nieopanowanym. Nietrzymanie moczu może też mieć charakter przemijający, związany miedzy innymi ze:
Zawsze gdy dostrzegamy taki objaw u siebie, powinniśmy zgłosić się na konsultację lekarską. W tych okolicznościach wskazana będzie wizyta ginekologiczna lub urologiczna.
Sednem wdrożenia odpowiedniego leczenia jest ogólna analiza pacjenta. Istotne podczas konsultacji będzie omówienie naszego stylu życia, przebytych chorób oraz analiza przebytych zabiegów w obrębie dróg moczowych i rodnych. Zdarza się, że problem pojawia się też podczas menopauzy. Jest to związane ze zmianami gospodarki hormonalnej. Wywiad, podczas którego lekarz uzyska informacje o objawach, pozwoli wstępnie ustalić etiologię zaburzenia. Dodatkowo badanie fizykalne w szczególności ginekologiczne oraz ogólne badania krwi, moczu oraz badanie USG są w większości wystarczające do postawienia diagnozy.
Niezależnie od podstaw zaburzenia wskazana jest redukcja masy ciała oraz utrzymywanie jej w prawidłowych zakresach, ograniczenie spożywania alkoholu i kofeiny, zmniejszenie przyjmowanie płynów przed ważnymi spotkaniami. Warto też dołączyć trening mięśni dna miednicy. Zacząć można samodzielnie w domu ale zdecydowanie bardziej efektywna może okazać się wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego.
Dobry fizjoterapeuta uroginekologiczny Katowice najpierw dokona oceny siły i napięcia mięśni dna miednicy, a następnie zaproponuje wdrożenie konkretnych ćwiczeń. Podczas treningu należy pamiętać o koncentracji i skupieniu właśnie na mięśniach dna miednicy, ćwiczenia trzeba wykonywać powoli, tutaj zdecydowanie liczy się jakość a nie ilość powtórzeń. Warto wspomnieć, że konsultacja uroginekologiczna oraz trening mięśni Kegla to nie tylko świetne wsparcie w nietrzymaniu moczu ale również wiąże się z poprawą życia seksualnego, łatwiejszym porodem, zapobiega żylakom odbytu, zmniejsza bóle menstruacyjne.
Zwróćmy uwagę na nawyki związane z wypróżnianiem i oddawaniem moczu. Istotne jest zachowanie higieny tych procesów już od najmłodszych lat, nie powinno się wypróżniać w pośpiechu, stresie, wymuszać parcia. Regularny rytm wypróżnień oznacza dobrą perystaltykę jelit co również odgrywa rolę w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu.
Choć wydaję się to oczywiste, nie każdy zna odpowiednią pozycję jaką należy przyjąć podczas mikcji i defekacji. Korzystając z toalety, podczas oddawania moczu powinniśmy usiąść z wyprostowanymi plecami, rozstawionymi stopami, można dodatkowo lekko wykonać przodopochylenie miednicy. Nie powinno się unosić pośladków nad deskę klozetową, powoduje to zwiększenie napięcia mięśni dna miednicy, co zwiększa opór, który mocz musi pokonać. Nadmierne parcie również negatywnie wpływa na mięśnie dna miednicy.
Poprzez wzrost ciśnienia w jamie brzusznej może dojść do obniżenia narządów rodnych co grozi uciskiem w pochwie i bólem podczas stosunków. Inaczej należy zachowywać się podczas defekacji. Wynika to z różnic anatomicznymi pomiędzy układem pokarmowym i moczowym. Podczas defekacji plecy powinny być lekko zaokrąglone, kolana można delikatnie unieść, jeśli to możliwe wskazane by stosować podnóżek.
Klasycznie wykorzystywane w leczeniu nietrzymaniu moczu metody chirurgiczne i behawioralne, nadal stosowane w uzasadnionych przypadkach, ustępują miejsca zabiegom z zakresu ginekologii nowoczesnej, powszechnie określanym mianem ginekologii estetycznej. Dzięki rozwojowi tej gałęzi ginekologii mamy dostęp do mniej inwazyjnych rozwiązań. W klinice ArtesMed w Katowicach będzie to laser CO2 i nowa metoda, która wciąż zyskuje na popularności, z powodzeniem jest stosowana w naszej klinice od lat HIFU ginekologiczne.
Laserowe leczenie nietrzymania moczu Katowice to zabieg o minimalnej inwazyjności, który pozwala zadziałać na zagęszczenie i obkurczenie ścianek pochwy, co ma szczególne znaczenie przy rehabilitacji poporodowej, ale także pozwala oddziaływać terapeutycznie na nietrzymanie moczu. HIFU ginekologiczne to kolejna metoda, którą można wykorzystywać samodzielnie lub w połączeniu z laseroterapią. Wykorzystuje ona odziaływanie fizyczne, fale ultradźwiękowe wysokoskoncentrowane, które przechodzą przez tkankę, dokonując mikrouszkodzeń w jej głębszych warstwach, bez naruszania wierzchniej warstwy. Efektem tego zabieg jest nie tylko skuteczny, ale także komfortowy.
HIFU na nietrzymanie moczu Katowice nie wymaga wcześniejszego przygotowania ani rekonwalescencji. Cały proces trwa około 40 minut a po nim pacjentka może wrócić do swoich aktywności. Zabieg stymuluje komórki okolicy cewki moczowej do produkcji kolagenu. Prowadzi to do pogrubienia oraz napięcia błon śluzowych i skóry, co wzmacnia i uelastycznia te okolice. Wspomagająco może też zostać zastosowane osocze bogatopłytkowe na nietrzymanie moczu.
Skoncentrowane płytki krwi mają silne właściwości regeneracyjne, które za pomocą ostrzyknięcia problematycznej okolicy, pozwalają na wzmocnienie efektu elastyczności tkanek pochwy i cewki moczowej. Ginekologia estetyczna różne rozwiązania technologiczne czerpie także z dziedzin fizjoterapii i medycyny estetycznej, bo skupiają się one na poprawie gęstości i możliwości fizykalnych tkanek. Znalazło się tu także miejsce dla docenianej, za skuteczność i bezpieczeństwo, fali radiowej. Fala radiowa na nietrzymanie moczu Katowice (endovaginalna fala radiowa) to metoda bezinwazyjnej stymulacji produkcji kolagenu i elastyny w tkance. Taki zabieg będzie wpływał na obkurczenie pochwy i okolic cewki moczowej, a także poprawiał lubrykację (nawilżenie ścian pochwy).
Dobór odpowiedniej metody to współpraca pomiędzy pacjentem a lekarzem. Odpowiedni wywiad ginekologiczny, a następnie indywidualne rekomendacje zabiegowe to droga, która pozwoli Ci pozbyć się kłopotliwego problemu jakim jest nietrzymanie moczu. W ArtesMed mówimy otwarcie, że nietrzymanie moczu da się wyleczyć. Zaufaj specjalistycznej wiedzy i doświadczeniu.