Ginekologia estetyczna to prężnie rozwijająca się dziedzina medycyny, która w swoich działaniach skoncentrowana jest na poprawie wyglądu jak również funkcji intymnych części ciała kobiet. W ramach tej dziedziny coraz większa liczba kobiet zainteresowana jest labioplastyką, czyli zabiegiem, który ma na celu korekcję warg sromowych. Zabieg ten może przynieść pacjentkom korzyści zarówno estetyczne, fizjologiczne, jak i fizyczne, może także poprawić pewność siebie pacjentek.
Kobiety decydują się wykonać zabieg labioplastyki z różnych powodów, do których zaliczyć można np.: dyskomfort wiążący się z wyglądem warg sromowych (np. asymetryczność lub przerost warg sromowych mniejszych), ucisk, a nawet ból przy noszeniu zwykłej bielizny, złe samopoczucie oraz unikanie miejsc, w których należy założyć strój kąpielowy, często też przerost warg sromowych utrudnia bądź uniemożliwia swobodne uprawianie sportów – jazdy na rowerze lub jeździe konnej. Zdarzają się sytuacje, w których zaburzenia budowy warg sromowych negatywnie oddziałują na doznania seksualne kobiet, powodując dolegliwości bólowe podczas współżycia. Każda kobieta, której wygląd narządu rodnego znacząco wpływa na życie oraz samopoczucie, może rozważyć zabieg labioplastyki, która pod wieloma względami może odmienić jej życie na lepsze.
Podczas konsultacji z wykwalifikowanym lekarzem możliwe jest omówienie indywidualnych preferencji pacjentki co do finalnego kształtu i rozmiaru warg sromowych.
Istnieją dwa rodzaje warg sromowych: wargi sromowe większe i wargi sromowe mniejsze. Wargi sromowe większe są fałdami skóry, otaczającymi wargi sromowe mniejsze. Wargi sromowe mniejsze natomiast to cienkie płaty skóry zamykające przedsionek pochwy.
Każda kobieta posiada swoją indywidualną budowę anatomiczną, dlatego wygląd warg sromowych może się znacząco różnić. Wartym podkreślenia faktem jest to, że nie ma idealnego wzorca wyglądu warg sromowych. Istotne natomiast jest, aby kobieta była zadowolona ze swojego ciała i czuła się w nim komfortowo. Niestety nie zawsze jest to możliwe, gdyż przerośnięte czy asymetryczne wargi sromowe mogą być nawet powodem rezygnacji z życia seksualnego. To właśnie dlatego między innymi kobiety decydują się na wykonanie labioplastyki.
Labioplastyka to zabieg chirurgiczny, który pozwala na korektę tych elementów, które przeszkadzają kobiecie i z których jest niezadowolona, poprzez usunięcie nadmiaru tkanki lub jej modelowanie.
Możemy wyróżnić 3 rodzaje zabiegów:
Do najczęstszych przyczyn, przez które kobiety zgłaszają się na zabieg korekty warg sromowych zaliczyć można:
Labioplastyka jest interwencją chirurgiczną i tak jak w przypadku innych zabiegów chirurgicznych, istnieją pewne przeciwwskazania do jej przeprowadzenia. Przeciwwskazania obejmować mogą: niektóre choroby nowotworowe, zaburzenia krzepliwości krwi, zaburzenia koagulacji tkanki, a także pewne stany zdrowotne, mogące podwyższać ryzyko powikłań po zabiegu. Przed przystąpieniem do leczenia operacyjnego pacjentkę należy zbadać na fotelu ginekologicznym, użyć do tego celu lusterka, a także sporządzić dokumentację fotograficzną. Należy skrupulatnie zapoznać się z jej oczekiwaniami, przedstawić możliwe metody operacji, omówić spodziewane efekty, możliwe do wystąpienia powikłania, jak również przebieg samego postępowania pooperacyjnego. Czasem, aby efekt końcowy był kompletny i w pełni zadowalający, konieczne jest zasugerowanie jednoczasowej hoodoplastyki (czyli plastyki napletka łechtaczki), czy plastyki przedsionka pochwy i krocza, zwłaszcza gdy współistnieją obrażenia okołoporodowe.
W literaturze opisanych jest kilka metod labioplastyki. Znajdują one szerokie zastosowanie w praktyce, ale nie odnotowano szczególnej przewagi jednej metody nad drugą. W doborze konkretnej metody istotne jest doświadczenie chirurga, stopień przerostu warg sromowych, indywidualne cechy pacjentki oraz jej oczekiwania.
Edge resection, trim labiaplasty, czyli ścięcie krawędzi warg sromowych mniejszych wzdłuż ich brzegu – metoda ta jest wskazana dla kobiet, którym przeszkadzają grube, ciemno pigmentowane, szorstkie brzegi warg mniejszych.
Wedge resection, czyli klinowa resekcja warg – polega na wycięciu fragmentu warg w kształcie klina (trójkąta lub litery V) i połączeniu ze sobą odciętych brzegów rany. Miejsce wycięcia klina można zlokalizować w różnych okolicach: w środku, w górnej lub dolnej części warg sromowych. Wedge resection jest najlepszą metodą dla pacjentek z cienkim, dobrze zdefiniowanym brzegiem warg sromowych. Jej zaletą jest mało widoczna blizna oraz zachowanie naturalnego brzegu warg (zaokrąglenie, ciemniejsza barwa). W razie potrzeby stosuje się zmodyfikowane techniki resekcji klinowej – w kształcie litery Z, w kształcie litery W lub w kształcie kolby kukurydzy;
Deepitelializacja – to wycięcie kształtu delikatnej łezki po wewnętrznej i po zewnętrznej stronie każdej wargi sromowej, z pozostawieniem części środkowej, pomiędzy łezkami (tam przebiegają włókna nerwowe i naczynia krwionośne zaopatrujące tę okolicę), a następnie zszycie brzegów rany obustronnie od wewnątrz i od zewnątrz. Jest to doskonała metoda, która daje niewidoczną bliznę, jak i perfekcyjną estetykę. Zostaje zachowany zaokrąglony brzeg wargi oraz prawidłowe odczuwanie bodźców.
2 tygodnie przed planowaną operacją nie można zażywać następujących leków: aspiryny oraz jej pochodnych (np. Acard), witaminy E, leków przeciwkaszlowych oraz przeciwgrypowych. Leki te niekorzystnie wpływają na krzepliwość krwi, przedłużając krwawienia w trakcie i po operacji. Dodatkowo należy zaprzestać palenia tytoniu i wyrobów tytoniowych na 3 dni przed operacją. Ponadto należy poinformować lekarza o przebytej infekcji, jeśli taka miała miejsce w okresie około 2 tygodni przed planowaną labioplastyką. Na zabieg operacyjny należy zgłosić się, pozostając 6 godzin na czczo (bez jedzenia i picia).
Badania, które należy wykonać przed samym zabiegiem to:
Po operacji koniecznie należy udać się na wizytę kontrolną, jak również przestrzegać konkretnych zasad (m.in. wstrzemięźliwość seksualna na okres rekonwalescencji, ostrożne wykonywanie codziennych aktywności fizycznych). Zalecenia pozabiegowe należy bezwzględnie pilnować, żeby nie zaprzepaścić efektów labioplastyki. Okres gojenia tkanek krocza po kosmetycznej interwencji chirurgicznej trwa około 4-6 tygodni. Szwy używane do operacji charakteryzują się wysoką jakością i są w pełni wchłanialne, nie ma więc konieczności ich usuwania. W celu przyspieszenia gojenia rany pooperacyjnej zalecane jest stosowanie globulek z kwasem hialuronowym. W okresie pooperacyjnym należy unikać wysiłku fizycznego oraz podnoszenia przedmiotów o masie ponad 2 kg do około 30 dni po zabiegu. Wizyty kontrolne planowane są na około 7 dni, 28 dni i 3 miesiące po zabiegu. Pacjentce może towarzyszyć utrzymujący się ból krocza po zabiegu, który można złagodzić zarówno lekami przeciwbólowymi, dostępnymi bez recepty, jak i np. Ketonalem. Podwyższona temperatura ciała do 37,5 stopni nie stanowi niepokojącego objawu. Higiena miejsc intymnych po labioplastyce to codzienne delikatne podmywanie i osuszanie szwów przy pomocy jednorazowego papierowego ręcznika. Osuszania dokonujemy poprzez dotyk, a nie pocieranie. Gojącą się ranę można smarować maścią zalecaną przez lekarza prowadzącego, która zawiera antybiotyk w celu uniknięcia zakażenia. Powrót do aktywności seksualnej może nastąpić od 4 do 6 tygodni po zabiegu. Skrupulatne stosowanie się do zaleceń pooperacyjnych jest kluczowe w szybkiej rekonwalescencji i znacząco wpływa na efekt końcowy zabiegu.