Nietrzymanie moczu (NTM): problem, który dotyka nawet 3 milionów Polek

Nietrzymanie moczu jest bardzo dokuczliwą i wstydliwą przypadłością, którą niesłusznie przypisuje się wyłącznie osobom w podeszłym wieku. W rzeczywistości na NTM cierpią także osoby młode, w większości kobiety. W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim panie, które rodziły siłami natury. Szacuje się, że z tym problemem zmagają się nawet 3 miliony Polek.

NTM w ujęciu globalnym

Nietrzymanie moczu spełnia kryteria choroby społecznej. Zostały one określone przez Światową Organizację Zdrowia. Jeśli jakieś schorzenie dotyka przynajmniej 5% światowej populacji, to jest klasyfikowane właśnie jako choroba społeczna. NTM to problem, z którym na co dzień musi sobie radzić nawet 15% mieszkańców naszej planety!

Wbrew obiegowej opinii nie ma tutaj znaczenia ani wiek, ani płeć. Najbardziej na wystąpienie wysiłkowego nietrzymania moczu są natomiast narażone kobiety po naturalnych porodach oraz przechodzące okres menopauzy.

Swoistą ciekawostką jest przy tym fakt, iż NTM występuje u pań częściej niż znacznie bardziej „medialne” choroby, jak cukrzyca czy depresja. Szacunki mówią, że z wysiłkowym nietrzymaniem moczu żyje nawet co trzecia kobieta. To dostateczny powód, aby zacząć o tym głośno mówić i uświadamiać pacjentki, że istnieją skuteczne metody walki z tym bardzo niekomfortowym problemem.

Nietrzymanie moczu ma fatalny wpływ na psychikę

NTM to jedna z tych przypadłości, o których zwyczajnie się nie mówi. Stąd podane wyżej statystyki prawdopodobnie są mocno zaniżone. Wciąż mnóstwo kobiet nie zgłasza tego problemu lekarzowi, uznając go za coś normalnego lub próbując mu zaradzić „domowymi sposobami”.

Zwlekanie z podjęciem leczenia jest jednak bardzo złym pomysłem. Wysiłkowe nietrzymanie moczu wiąże się nie tylko z niskim komfortem intymnym, ale także często skutkuje pogorszeniem relacji z partnerem. Kobieta po prostu nie odczuwa satysfakcji ze współżycia, może też unikać zbliżeń, co negatywnie odbija się na związku.

Skutkiem bagatelizowania wysiłkowego nietrzymania moczu jest zły stan psychiczny kobiety, która stopniowo wycofuje się z życia towarzyskiego. Czuje się gorsza, próbuje za wszelką cenę ukryć swoją przypadłość. Wszystko to rodzi frustrację.

Co robić?

Jeśli także Ty cierpisz na problem nietrzymania moczu, nie powinnaś go bagatelizować i udawać, że nic złego się nie dzieje. Im wcześniej zdecydujesz się na leczenie, tym szybciej wrócisz do formy psychicznej i ponownie odczujesz satysfakcję ze współżycia.

Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu jest dziś łatwo dostępne,  bezbolesne i bardzo skuteczne. W Katowicach nowatorską, nieinwazyjną metodę oferuje Centrum Diagnostyki i Terapii ArtesMed. Wykorzystujemy do tego specjalistyczne urządzenie VagiTight HIFU. Ten rewolucyjny zabieg jest polecany wszystkim paniom, które cierpią na wysiłkowe nietrzymanie moczu będące konsekwencją naturalnego porodu. Dowiedz się więcej o tej metodzie!

Nie czekaj w kolejce

Skorzystaj z formularza zapisu na wizytę i umów się już dziś! Wybierz preferowany termin oraz rodzaj wizyty.

Zapisz się na wizytę