GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO
Biopsja
Najlepszą metodą diagnostyczną, która pozwala ocenić charakterystykę nietypowo wyglądających zmian jest biopsja. Polega ona na pobraniu fragmentu odpowiedniej tkanki w celu jej dokładnej analizy pod kątem procesów chorobowych. Otrzymany materiał utrwala się, a następnie przekazuje do laboratorium, gdzie oglądany jest pod mikroskopem przez wykwalifikowanego lekarza patomorfologa.
Biopsja cienkoigłowa i gruboigłowa są wykonywane z zaleceń lekarza, celem poszerzenia diagnostyki.
Biopsja cienkoigłowa guzków tarczycy
Ten rodzaj biopsji odbywa się pod kontrolą USG w celu zapewnienia najwyższej dokładności i precyzji. Przy pomocy igły, której średnica nie przekracza 1 mm, nakłuwa się, zidentyfikowaną na wcześniejszych badaniach zmianę w celu pobrania próbki budujących ją komórek. Dzięki temu możliwe jest określenie dokładnej przyczyny objawów zaburzonej pracy gruczołu tarczowego.
- Objawy nadczynności tarczycy (m.in. nadmierne pobudzenie psychoruchowe, potliwość, uderzenia gorąca, niezamierzona utrata wagi, uczucie kołatania serca)
- Objawy niedoczynności tarczycy (m.in. uczucie przewlekłego zmęczenia, senność, wzrost wagi, częste zaparcia, brak energii)
- Podejrzenie obecności zmian złośliwych tarczycy
- Zmiany zapalne z współistniejącym nagromadzeniem płynu w torbieli
- Zmiany w budowie tarczycy
Biopsja cienkoigłowa węzłów chłonnych
Procedura opiera się na pobraniu fragmentu węzła chłonnego w celu przeprowadzenia badania histopatologicznego. Wykorzystanie cienkiej igły przekłada się na bezpieczeństwo zabiegu i znikome ryzyko powikłań. Wykorzystywane narzędzie pozwala na precyzyjne nacelowanie węzła chłonnego bez obaw o uszkodzenie okolicznych tkanek.
- Ustalenie przyczyny przewlekłego powiększenia węzłów chłonnych
- Ocena charakteru zmian wykazanych w badaniach obrazowych
- Kontrola obecności przerzutów odległych u Pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową
Biopsja gruboigłowa i cienkoigłowa piersi
To badanie stanowi złoty standard w diagnostyce zmian patologicznych piersi. Wykorzystanie igły o większej średnicy niż we wcześniej wymienionych metodach pozwala na zwiększenie precyzji podczas procesu analizy tkankowej. Ponadto, zapewnia więcej materiału diagnostycznego, przez co możliwa staje się dokładna ocena stopnia zróżnicowania i ewentualnej złośliwości komórek. Jest to kluczowe do wdrożenia efektywnego leczenia. W czasie biopsji gruboigłowej piersi pobiera się kilka wycinków, które umożliwią szeroką analizę podejrzanych zmian. Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa piersi i sutka jest alternatywną metodą, umożliwiającą pobranie mniejszej ilości materiału do dalszych badań diagnostycznych. Dobór metody biopsji zależy od skierowania lekarza prowadzącego.
- Guz piersi uwidoczniony w badaniu obrazowym
- Wyczuwalna palpacyjnie zmiana w obrębie piersi
- Usuwanie zmian łagodnych piersi
BIOPSJA
Nasi specjaliści
Zapytaj o zabieg
Zapraszamy do ArtesMed!
ArtesMed to wyjątkowe miejsce na mapie Śląska. Starannie dobrany zespół specjalistów w połączeniu z innowacyjnym sprzętem to kompleksowa opieka oraz najnowsze metody leczenia. Zaufaj najlepszym i ciesz się pełnią zdrowia i urody!