Specjaliści

Dr n.med. Ewa Galbierz-Kwiatkowska

Specjalista ginekolog - położnik

Dr Dorota Cybulska

Specjalista ginekolog - położnik

Dr Ewa Świstak

Specjalista ginekolog - położnik

Ginekologia plastyczna

Ginekologia plastyczna - Artesmed Katowice
Jeszcze do niedawna sprawy dotyczące kobiecych stref intymnych uchodziły niemal za temat tabu. Panie, które miały problemy z narządami płciowymi często wstydziły się nawet rozmawiać o tym z lekarzem, a jedyne zabiegi jakie wykonywano uwarunkowane były kwestiami medycznymi. Na szczęście wiele się zmieniło. Nie tylko medycyna poszła do przodu, ale wzrosła również świadomość wśród samych pacjentek, które nie rezygnują już z walki o swój dobrostan, atrakcyjny wygląd oraz udane życie seksualne. Zabiegi ginekologii plastycznej pomagają paniom odzyskać pewność siebie, uwolnić się od wstydliwych problemów i zwiększyć satysfakcję w kontaktach intymnych.

Zadaniem ginekologii estetycznej jest poprawa wyglądu oraz funkcji kobiecych narządów rodnych. Ginekologia estetyczna zwalcza wrodzone lub nabyte wady anatomiczne w obszarze stref intymnych i eliminuje lub ogranicza problem wysiłkowego nietrzymania moczu.

Wskazania do zabiegów mogą mieć podłoże medyczne (np. hymenotomia – usuwanie błony dziewiczej), estetyczne (np. korekcja defektów poporodowych, odmładzanie okolic intymnych) lub też związane z jakością życia seksualnego (np. uwypuklenie punktu G).

Przeciwwskazaniami mogą być zarówno ciąża, okres karmienia jak i dalsze plany prokreacyjne oraz aktywna menstruacja, choroby nowotworowe i infekcje intymne, a także złe wyniki cytologiczne.

Zabiegi ginekologii estetycznej są nieinwazyjne, większość z nich przeprowadza się w miejscowym znieczuleniu. Coraz częściej zamiast skalpela do ich przeprowadzania stosuje się lasery, lub też wykorzystuje się wypełniacze z kwasem hialuronowym, a także nici liftingujące. Przeważnie zabiegi nie wymagają hospitalizacji – po kilku godzinach pacjentka może wrócić do domu. Dobrze jest jednak w ciągu paru dni umówić się na wizytę kontrolną. Ważne jest też, aby odpowiednio zadbać o higienę poddanych zabiegowi miejsc. Rezygnacja ze zbyt gorącej kąpieli i osuszanie za pomocą delikatnego przykładania ręcznika pozwolą ograniczyć uczucie dyskomfortu i przyspieszyć gojenie. Jeśli uczucie podrażnienia utrzymuje się przez dłuższy czas, nie należy go lekceważyć i jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Celem wszystkich zabiegów jest poprawa komfortu życia codziennego i zdrowia kobiety. Deformacje lub przerost warg sromowych mogą prowadzić do poczucia nieatrakcyjności i obniżać samoocenę oraz powodować niechęć do zbliżeń. Pamiętajmy jednak, że defekty w obszarze stref intymnych to nie tylko brak zadowolenia z życia seksualnego, lecz także ból, podrażnienia, nawracające infekcje, a często również szereg ograniczeń w życiu codziennym (np. rezygnacja z aktywności fizycznej, konieczność używania specjalnych środków higienicznych itp.). Zabiegi ginekologii estetycznej nie tylko pomagają pacjentkom uwolnić się od kompleksów i przykrych dolegliwości, ale także umożliwiają normalne funkcjonowanie oraz prowadzenie zdrowego trybu życia.

Ginekologia plastyczna to odpowiedź na potrzeby bardzo dużej grupy pań w każdym wieku. Jeszcze do niedawna kobiety wstydziły się poruszać tematy związane ze swoimi strefami intymnymi – nawet w rozmowach z lekarzem. Wszelkie problemy z narządami płciowymi były bagatelizowane lub uznawane za coś normalnego, w efekcie czego zabiegi przeprowadzano niemal wyłącznie z przyczyn medycznych. To się na szczęście bardzo szybko zmienia.

Współczesne kobiety, zwłaszcza te z młodszego pokolenia, nie krępują się już rozmawiać o swoich potrzebach i problemach w obrębie stref intymnych. To przestał być temat tabu. Panie są coraz bardziej świadome dostępności nieinwazyjnych metod, dzięki którym poprawi się ich codzienny komfort oraz jakość współżycia.

Stąd rosnące zainteresowanie ginekologią plastyczną, która bardzo często jest najlepszym sposobem na odzyskanie radości życia, pewności siebie, pozbycie się kompleksów i czerpanie maksymalnej satysfakcji z kontaktów intymnych.

Centrum Diagnostyki i Terapii ArtesMed w Katowicach oferuje specjalistyczne zabiegi z zakresu ginekologii plastycznej. Bez bólu i z gwarancją doskonałego efektu.

 

Zakres ginekologii estetycznej:

 • odmładzanie okolic intymnych kobiety,
 • hymenotomia – usuwanie błony dziewiczej,
 • uwypuklenie, powiększenie punktu G (G-SHOT),
 • korekcja defektów poporodowych,
 • plastyka warg sromowych (Labioplastyka).
Rewitalizacja warg sromowych

Wraz z wiekiem okolice intymne ulegają naturalnemu procesowi starzenia. Skóra traci sprężystość, staje się wiotka i wysuszona, jest też dużo bardziej podatna na infekcje i uszkodzenia, przez co często w kontaktach seksualnych dochodzić może do urazów i otarć, którym towarzyszą ból, świąd oraz uczucie dyskomfortu. Negatywnie wpływa to na satysfakcję odczuwaną przez kobiety w trakcie zbliżeń, co może być przyczyną niechęci do seksu, zaniżonej samooceny i poczucia nieatrakcyjności.

Kobiety mające problemy z elastycznością oraz suchością skóry i śluzówki okolic intymnych mogą poddać się zabiegowi rewitalizacji warg sromowych. Zabieg ten wykonywany jest w naszej klinice przy użyciu nowoczesnych nieinwazyjnych metod. Nie wymaga on hospitalizacji, dzięki czemu pacjentka w niedługim czasie może wrócić do swoich zajęć. Konieczne jest jednak wzmożone przestrzeganie zasad higieny okolic intymnych, ograniczenie kontaktów seksualnych oraz rezygnacja z korzystania z basenów oraz solarium.

Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu są choroby nowotworowe oraz infekcje pochwy i sromu, a także ciąża oraz karmienie piersią.

Efekty zabiegu:
Błona śluzowa zostaje pobudzona do zwiększenia produkcji kolagenu, dzięki czemu wargi sromowe stają się elastyczne i nawilżone. Nie tylko poprawia się ich wizualna atrakcyjność, ale także, poprzez intensyfikację doznań w trakcie stosunku, może polepszyć się komfort i jakość życia.

Wypełnianie warg sromowych

Objawem starzenia się okolic intymnych u kobiet jest utrata tkanki tłuszczowej budującej wargi sromowe większe, co przyczynia się do ich znacznej redukcji. Schorzenie to pojawia się nie tylko z wiekiem: podobne zmiany anatomiczne zaobserwować można na skutek problemów związanych z utratą wagi, w wyniku przebytych chorób oraz po trudnych porodach naturalnych. U niektórych młodych kobiet redukcja warg sromowych bywa także uwarunkowana genetycznie.

Nieatrakcyjny wygląd narządów intymnych może nie tylko obniżać samoocenę i powodować niechęć do zbliżeń intymnych. Niedostateczna ochrona kanału rodnego może przyczyniać się do podrażnień, nadmiernej suchości, a także sprzyjać infekcjom.
Modelowanie (wypełnienie) warg sromowych to rozwiązanie problemu tzw. „zaniku narządu” na skutek utraty elastyczności skóry.

Na czym polega zabieg:

W okolice, które mają zostać poddane wypełnieniu wstrzykiwany jest preparat na bazie kwasu hialuronowego, powodujący powiększenie (uwypuklenie) warg sromowych. Kwas hialuronowy stymuluje fibroblasty, które odpowiedzialne są za produkcję kolagenu w śluzówce przyczyniając się do „odmłodzenia” obszarów poddanych zabiegowi i przywrócenia ochronnych funkcji zewnętrznych narządów płciowych u pacjentki. Skóra odzyskuje sprężystość i nawilżenie, dzięki czemu lepiej odbiera bodźce, co ma wpływ także na poprawę jakości życia seksualnego.

Przed zabiegiem pacjentka proszona jest o ogolenie okolic intymnych. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Za pomocą kaniuli lekarz wprowadza preparat w wargi sromowe większe i rozprowadza go po powierzchni objętej zabiegiem. Zwykle podaje się po 1ml preparatu na każdą stronę okolicy zabiegowej. Czas trwania zabiegu to około 30 minut.

Bezpośrednio po zabiegu pacjentka może wrócić do codziennych czynności. Po ustąpieniu działania znieczulenia może odczuwać niewielki dyskomfort. Skóra w okolicach intymnych może być delikatnie zaczerwieniona, utrzymywać może się także niewielki obrzęk. W pierwszych dniach zalecane jest także powstrzymywanie się od kontaktów seksualnych.

Efekty zabiegu widoczne są od razu po jego wykonaniu i utrzymują się przez około 2 lata.

Powiększenie punktu G

Powiększanie punktu G jest nowoczesną, niechirurgiczną metodą, której celem jest uwydatnienie i ujędrnienie punktu G.

Na czym polega zabieg:

Zabieg polega na wstrzyknięciu tłuszczu własnego pacjentki (lub pochodnej kwasu hialuronowego) w odpowiednie miejsce na ścianie pochwy. O strzyknięcie okolicy punktu G pozwala na okresowe zwiększenie doznań seksualnych. Zabieg ten przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa około 20 minut.

Efekt zabiegu utrzymuje się około 12 miesięcy.

Hymenotomia

Na czym polega zabieg:

Hymenotomia to zabieg polegający na usunięciu błony dziewiczej. Wykonywany jest on z przyczyn medycznych – błona dziewicza jest bardzo twarda od urodzenia, niepodatna na przerwanie oraz utrudnia inicjację seksualną.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Trwa on 10 – 20 minut. Usunięcie błony dziewiczej odbywa się poprzez nacięcie i usunięcie fragmentów lub całej błony znajdujących się na ścianie pochwy.

Vaginal Narrower

Na czym polega zabieg i kiedy można go wykonać:

Przez bardzo małe i płytkie nacięcia skóry krocza (4-6 nacięć) w obrębie tkanki podskórnej i zewnętrznej warstwy mięśnia wprowadzana jest jedna lub dwie nici, które zawiązuje się. Miejsca po nacięciach zaopatrywane są pojedynczymi cienkimi szwami.

W większości przypadków stosuje się nić pojedynczą – jedynie w przypadku większych defektów używane są dwie nici Vaginal Narrower.

Najlepszą fazą cyklu miesiączkowego do wykonania zabiegu jest jego pierwsza połowa, ponieważ zanim nastąpi kolejne krwawienie miesiączkowe, miejsce po zabiegu może się zregenerować. W okresie od wykonania zabiegu do następnej miesiączki zaleca się stosowanie miejscowo środków do higieny intymnej o działaniu odkażającym.

Kwalifikacja do zabiegu obejmuje:

 • wywiad lekarski
 • badanie ginekologiczne
 • należy posiadać aktualne badanie cytologiczne szyjki macicy

Przeciwwskazania do zabiegu:

 • ostry stan zapalny pochwy i sromu
 • krwawienie miesiączkowe lub inne krwawienie z pochwy
 • zaburzenia krzepliwości krwi
 • uczulenie na leki znieczulające
 • ciąża lub wczesny połóg
 • choroba nowotworowa w obrębie narządów płciowych

Zapraszamy do ArtesMed Katowice.

Call Now Button