Często zadawane pytania

1. Nie musicie się specjalnie dla ginekologa golić. Jeżeli robicie to na co dzień, to zrobicie to, ale jeżeli nie, to NIE ma takiej konieczności. Uwierzcie nam, że ginekolog nie zwraca uwagi jaką macie „fryzurę” 🙂

2. Normalnie się umyjcie, tak jak co dzień. Jeżeli macie wizytę po pracy, to nie musicie specjalnie lecieć do domu, żeby wziąć prysznic przed wizytą. Wręcz nadmierna higiena przed wizytą jest niewskazana, bo może „ukryć” to, że macie infekcje i upławy.

3. Warto założyć spódnice. Będziecie czuć się bardziej komfortowo i szybciej się rozbierzecie (na koniec bedą dwie anegdotki o rozbieraniu się w gabinecie ginekologicznym), ale jeżeli wolicie spodnie, to też nie jest to „błąd”.

4. Podczas badania możecie zostać w butach lub skarpetkach, jeżeli tak wolicie. Możecie też być boso albo w ochraniaczach na stopy – jeżeli są dostępne w przebieralni/toalecie. Jak tylko wolicie. Nam jest to obojętne – nie badamy przecież waszych stóp.

5. Najlepszy moment na rutynową wizytę u ginekologa, to kilka dni po skończonej miesiączce. Wtedy jest najlepszy czas na pobranie cytologii szyjki macicy, ocenę narządu rodnego w USG oraz badanie piersi. Możecie też przyjść w innej fazie cyklu, nawet podczas miesiączki, tylko wtedy NIE można pobrać cytologii.

6. Gdy ginekolog mówi: „proszę się przygotować do badania” albo „proszę się rozebrać”, znaczy to „proszę zdjąć majtki i wejść na fotel”. Nie znaczy to, że macie się rozebrać ze wszystkich ubrań do nagości, a to się czasem zdarza 🙂

7. Dla ginekologa wasza nagość to nic nowego. Nie zwracamy na to uwagi – nie krępujcie się, bo nie ma czego. Ginekolodzy badają tak samo swoją rodzinę, jak i wiele koleżanek.

8. Dla ginekologa „wasz zapach” to też nic nowego. Nam osobiście dużo gorsza wydaje się praca stomatologa. Stomatolog nie bada pacjenta 2 minuty tylko 30 minut. A próchnica dużo gorzej pachnie niż niejedna z gorszych intymnych infekcji. Do stomatologa ludzie co najwyżej „boją się”, ale nie „wstydzą się” chodzić.


Największą przeszkodą w prawidłowej ocenie narządów jamy brzusznej są nagromadzone gazy i zaleganie treści pokarmowej, z tego powodu na badanie trzeba zgłosić się na czczo.

Jak przygotować się do USG jamy brzusznej?

Nie wolno jeść przez co najmniej 6 godzin przed badaniem.
Nie wolno żuć gumy.
Nie wolno palić papierosów.
Pić wodę można wyłącznie w małych ilościach i małymi łykami, nie wolno natomiast spożywać napojów gazowanych.
Leki należy przyjąć o stałej porze, jednak nie później niż godzinę przed badaniem.
Najlepiej już na kilka dni przed badaniem unikać potraw, które powodują wzdęcia i mogą być przyczyną niestrawności.
Lekkostrawną dietę należy stosować przez dwa dni przed badaniem.
Osoby ze skłonnością do wzdęć powinny przez dwa dni przed badaniem przyjmować trzy razy dziennie po dwie kapsułki jednego z leków zmniejszających ilość gazów w jelitach (np.: Espumisan lub Esputicon).
W dniu poprzedzającym badanie ostatni posiłek należy spożyć do godziny 19.
Na badanie należy zgłosić się z wynikami poprzednich badań USG danej okolicy lub wynikami innych badań dotyczących tego problemu.


Wizyty u ginekologa mogą dla niektórych Kobiet być stresujące, ale unikanie ich może mieć poważne konsekwencje, ponieważ wiele chorób układu rozrodczego wymaga szybkiego rozpoznania i leczenia. Zobacz, kiedy i jak często robić badania ginekologiczne.

Kontrolna wizyta ginekologiczna powinna odbywać się raz na pół roku, szczególnie w przypadku kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną. Raz do roku warto wykonać badanie cytologiczne oraz USG brzucha

Zasady te zmieniają się, gdy kobiety zbliżają się do 40 roku życia. Wtedy przynajmniej raz w roku powinny znaleźć czas nie tylko na badanie ginekologiczne, cytologię, morfologię krwi, badanie moczu, ale także – profilaktycznie – na badanie USG narządu rodnego i piersi. USG zalecane jest zwłaszcza, gdy stosuje się doustne środki antykoncepcyjne. Po 40-stym roku życia należy również wykonać pierwszą mammografię.

 

Dodatkowe wskazania (niezależnie od wieku) do niezwłocznej konsultacji z ginekologiem

 

Do ginekologa należy udać się jak najszybciej, jeżeli wystąpią jakiekolwiek z poniższych objawów. Nie muszą one występować jednocześnie. Pojawienie się co najmniej jednego z nich powinno być sygnałem, że stan zdrowia wymaga konsultacji ze specjalistą.

Koniecznie zwróć uwagę na:

 • upławy
 • świąd
 • pieczenie
 • bóle w podbrzuszu
 • powiększający się obwód brzucha
 • nieregularne miesiączki utrzymujące się ponad 2 lata od pierwszej miesiączki
 • krwotoczne miesiączki
 • brak miesiączki
 • brak oznak pokwitania po teoretycznym zakończeniu tego okresu życia
 • zaburzony rozwój sutków
 • nieregularne krwawienia miesiączkowe
 • powiększenie łechtaczki
 • brak owłosienia łonowego
 • anoreksja, otyłość
 • hirsutyzm, trądzik, łysienie
 • planowane rozpoczęcie współżycia seksualnego
 • rozpoczęcie współżycia bez wcześniejszej konsultacji ginekologicznej

Gdy masz wątpliwości, lub zauważysz niepokojące objawy – skontaktuj się z naszym specjalistą. Pamiętaj większość chorób zdiagnozowanych we wczesnej fazie zwiększa szansę na uniknięcie poważnych konsekwencji oraz obniża koszty leczenia.