Cukrzyca ciążowa (nazywana tez cukrzycą ciężarnych) to upośledzona tolerancja glukozy rozwijająca się po raz pierwszy w ciąży, która jest efektem nieprawidłowej przemiany tego cukru w komórkach. W konsekwencji dochodzić może do podwyższonego stężenia glukozy we krwi u matki, ale także u płodu, co ma niestety niekorzystny wpływ zarówno na przebieg ciąży, jak i na rozwój dziecka.

Podwyższone poziomy cukru u ciężarnej mogą prowadzić do nadmiernego wzrastania płodu oraz szeregu zaburzeń metabolicznych. Duży płód to ryzyko szeregu powikłań okołoporodowych zarówno dla matki, jak i dziecka, takich jak: przedłużający się poród, urazy, niedocukrzenia płodu a nawet jego niedotlenienie.

Z tego powodu zasadnicze znaczenie ma odpowiednio wczesne rozpoznanie cukrzycy ciążowej i zastosowanie właściwego leczenia, bo tylko wtedy ciężarna z cukrzycą, pomimo swojej choroby może urodzić całkowicie zdrowe dziecko.

Zachęcamy przyszłe Mamy do wizyty w ArtesMed, gdzie przyjmuje doświadczony w tej dziedzinie diabetolog dr n. med. Agnieszka Strózik-Kręcichwost.