Kolposkopia

Odebrałaś właśnie wynik z cytologii i przyszłaś do lekarza. Teraz okazuje się, że będzie potrzebna jeszcze kolposkopia.. Zaczynasz się zastanawiać, co to właściwie takiego jest i jak będzie wyglądało. O cytologii dobrze wiesz, jak to badanie przebiega. Tymczasem kolposkopia to coś, o czym dowiadujesz się dopiero wtedy, kiedy jest potrzebne. Nie jest to badanie rzadko wykonywane. Często lekarze zalecają je, kiedy wyniki cytologii są niejasne. Kolposkopia, podobnie jak cytologia, wcale nie musi oznaczać zmian nowotworowych w obrębie szyjki macicy, pomaga tylkow upewnieniu  się, że wszystko jest w porządku. W większości przypadków rozwiewa wątpliwości i utwierdza w przekonaniu, że nic złego się nie dzieje. Nie obawiaj się kolposkopii, ponieważ nie jest to badanie, które będzie bolało.

Przygotowanie do badania

Przed samym badaniem przestrzegaj kilku zaleceń. Dobę przed badaniem nie  używaj żadnych środków chemicznych dopochwowych  (lekarstw, płynów, środków plemnikobójczych i tym podobnych). Powstrzymaj się od współżycia, nie wykonuj irygacji. Umyj się bez środków higienicznych – samą wodą.

Przebieg badania

Badanie będzie dla wyglądało tak samo, jak pobranie cytologii. Kolposkop to rodzaj mikroskopu, który pozwoli ocenić szyjkę macicy z bliska. Po założeniu wziernika lekarz oczyści szyjkę macicy (może wywołać uczucie chłodu) i nałoży roztwór, który pomoże w identyfikacji potencjalnych zmian nowotworowych (może wywołać lekkie pieczenie). W większości przypadków to już koniec badania  Jeśli jednak na szyjce macicy podczas kolposkopii znalezione zostaną miejsca, które będą budzić wątpliwości, lekarz pobierze biopsję. Pobranie wycinka nie sprawi Ci bólu.

ZAPRASZAMY

Call Now Button