Ginekologia plastyczna

Zadaniem ginekologii estetycznej jest poprawa wyglądu oraz funkcji kobiecych narządów rodnych. Ginekologia estetyczna zwalcza wrodzone lub nabyte wady anatomiczne w obszarze stref intymnych i eliminuje lub ogranicza problem wysiłkowego nietrzymania moczu. Wskazania do zabiegów mogą mieć podłoże medyczne (np. hymenotomia – usuwanie błony dziewiczej), estetyczne (np. korekcja defektów poporodowych, odmładzanie okolic intymnych) lub też związane z jakością życia seksualnego (np. uwypuklenie punkt G).

Celem wszystkich zabiegów jest poprawa komfortu życia codziennego i zdrowia kobiety. Pamiętajmy, że defekty w obszarze stref intymnych to nie tylko brak zadowolenia z życia seksualnego, lecz także ból, podrażnienia, nawracające infekcje, a często również szereg ograniczeń w życiu codziennym (np. rezygnacja z aktywności fizycznej, konieczność używania specjalnych środków higienicznych itp.).

Zakres ginekologii estetycznej:

 • odmładzanie okolic intymnych kobiety
 • hymenotomia – usuwanie błony dziewiczej
 • uwypuklenie, powiększenie punktu G (G-SHOT)
 • korekcja defektów poporodowych
 • plastyka warg sromowych (Labioplastyka)
Rewitalizacja warg sromowych

Wraz z wiekiem okolice intymne ulegają naturalnemu procesowi starzenia. Kobiety mające problemy z elastycznością oraz suchością skóry i śluzówki okolic intymnych mogą poddać się zabiegowi rewitalizacji warg sromowych. Zabieg ten wykonywany jest przy użyciu nowoczesnych nieinwazyjnych metod.

Efekty zabiegu:

Wargi sromowe stają się elastyczne i nawilżone.

Wypełnianie warg sromowych

Modelowanie (wypełnienie) warg sromowych to rozwiązanie problemu tzw. „zaniku narządu” na skutek utraty elastyczności skóry. Schorzenie to pojawia się z wiekiem, w przypadku zmian anatomicznych lub na skutek problemów związanych z utratą wagi, zmniejszeniem objętości komórek tłuszczowych w okolicach intymnych lub w wyniku przebytych chorób.

Na czym polega zabieg:

Zabieg polega na wstrzyknięciu preparatu na bazie kwasu hialuronowego, powodującego powiększenie (uwypuklenie) warg sromowych. Kwas hialuronowy stymuluje produkcję kolagenu w śluzówce przyczyniając się do „odmłodzenia” obszarów poddanych zabiegowi oraz nawadnia skórę.

Przed zabiegiem pacjentka proszona jest o ogolenie okolic intymnych.

Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Za pomocą kaniuli lekarz wprowadza preparat w wargi sromowe większe i rozprowadza go po powierzchni objętej zabiegiem. Zwykle podaje się po 1ml preparatu na każdą stronę okolicy zabiegowej. Czas trwania zabiegu to około 30 minut.

Bezpośrednio po zabiegu pacjentka może wrócić do codziennych czynności. Po ustąpieniu działania znieczulenia może odczuwać niewielki dyskomfort.

Efekty zabiegu utrzymują się około 2 lata.

Powiększenie punktu G

Powiększanie punktu G jest nowoczesną, niechirurgiczną metodą, której celem jest uwydatnienie i ujędrnienie punktu G.

Na czym polega zabieg:

Zabieg polega na wstrzyknięciu tłuszczu własnego pacjentki (lub pochodnej kwasu hialuronowego) w odpowiednie miejsce na ścianie pochwy. O strzyknięcie okolicy punktu G pozwala na okresowe zwiększenie doznań seksualnych. Zabieg ten przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa około 20 minut.

Efekt zabiegu utrzymuje się około 12 miesięcy.

Hymenotomia

Na czym polega zabieg:

Hymenotomia to zabieg polegający na usunięciu błony dziewiczej. Wykonywany jest on z przyczyn medycznych – błona dziewicza jest bardzo twarda od urodzenia, niepodatna na przerwanie oraz utrudnia inicjację seksualną.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Trwa on 10 – 20 minut. Usunięcie błony dziewiczej odbywa się poprzez nacięcie i usunięcie fragmentów lub całej błony znajdujących się na ścianie pochwy.

Vaginal Narrower

Na czym polega zabieg i kiedy można go wykonać:

Przez bardzo małe i płytkie nacięcia skóry krocza (4-6 nacięć) w obrębie tkanki podskórnej i zewnętrznej warstwy mięśnia wprowadzana jest jedna lub dwie nici, które zawiązuje się. Miejsca po nacięciach zaopatrywane są pojedynczymi cienkimi szwami.

W większości przypadków stosuje się nić pojedynczą – jedynie w przypadku większych defektów używane są dwie nici Vaginal Narrower.

Najlepszą fazą cyklu miesiączkowego do wykonania zabiegu jest jego pierwsza połowa, ponieważ zanim nastąpi kolejne krwawienie miesiączkowe, miejsce po zabiegu może się zregenerować. W okresie od wykonania zabiegu do następnej miesiączki zaleca się stosowanie miejscowo środków do higieny intymnej o działaniu odkażającym.

Kwalifikacja do zabiegu obejmuje:

 • wywiad lekarski
 • badanie ginekologiczne
 • należy posiadać aktualne badanie cytologiczne szyjki macicy

Przeciwwskazania do zabiegu:

 • ostry stan zapalny pochwy i sromu
 • krwawienie miesiączkowe lub inne krwawienie z pochwy
 • zaburzenia krzepliwości krwi
 • uczulenie na leki znieczulające
 • ciąża lub wczesny połóg
 • choroba nowotworowa w obrębie narządów płciowych